Miasto i gmina Sulęcin, według stanu na dzień 31 marca 2012 roku liczy 16 416 mieszkańców, w tym Sulęcin 10 344. Powierzchnia i granice gminy Sulęcin pozostają niezmienione od roku 1975, kiedy to dokonano podziału administracyjnego Polski. W skład gminy wchodzi miasto Sulęcin, 14 sołectw i miejscowość Wędrzyn.
Gmina Sulęcin położona jest w obrębie mezoregionu Pojezierza Łagowskiego i częściowo na terenie Równiny Torzymskiej, w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, około 45 km na południe od Gorzowa Wielkopolskiego.
Zdj, Jezioro Buszno |
Powierzchnia gminy (319,73 km2, Sulęcin 8,5 km2) jest nieregularnie rozciągnięta w kierunku wschód – zachód i przecięta linią kolejową Repin-Międzyrzecz oraz siecią dróg lokalnych i regionalnych, tworzących dogodne warunki komunikacyjne. Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym kraju gmina Sulęcin wchodzi w skład województwa lubuskiego (poprzednio należała do województwa gorzowskiego).
Największym miastem gminy oraz siedzibą władz powiatowych i gminnych jest Sulęcin. Od 1 stycznia 1999 r. stolica powiatu sulęcińskiego, w którego skład wchodzą gminy: Lubniewice, Krzeszyce, Słońsk, Torzym i Sulęcin.
W 1993 roku Sulęcin przystąpił do Związku Miast Polskich z siedzibą w Poznaniu. W 1994 roku Sulęcin stał się członkiem polsko – niemieckiego Euroregionu Pro Europa Viadrina. Gmina Sulęcin graniczy z ośmioma gminami w obrębie województwa lubuskiego, w których siedzibami władz gminnych są: Bledzew, Krzeszyce Lubniewice, Lubrza, Łagów Lubuski, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie i Torzym. Na terenie gminy znajduje się 14 sołectw (wsi sołeckich) i 19 miejscowości, w tym miasto Sulęcin.
Sulęcin posiada cztery miasta partnerskie: Beeskow (Niemcy), Kamen (Niemcy), Friedland (Niemcy) i Nowy Tomyśl (Polska). W 2003 roku nastąpiło podpisanie wielostronnej umowy partnerskiej (tzw. Kręgów Partnerstwa) z Montreuil-Juigne (Francja), Unkel (Niemcy), Eilat (Izrael), Bandirmą (Turcja), Ängelholm (Szwecja) oraz Kamen (Niemcy) i Beeskow (Niemcy).
Zdj. Wzgórze morenowe przy Jeziorze Buszno |
W 2012 roku Gminy Sulęcin, Lubniewice, Łagów oraz Lubrza podpisały list intencyjny w sprawie zawarcia Międzygminnego Porozumienia Turystycznego pn.: „Lubuskie Perły”. Porozumiewające się gminy postanowiły w ramach współpracy pn.: „Lubuskie Perły” podjąć działania na rzecz rozwoju i promocji walorów turystycznych regionu. Gminy: Sulęcin, Lubniewice, Lubrza i Łagów tworzą spójny przyrodniczo region położony na Pojezierzu Lubuskim. Malownicze krajobrazy, specyficzny klimat, bogata fauna i flora, a ponadto liczne zabytki i wielonarodowa historia ciągle odkrywająca niezliczone tajemnice tych okolic przyciąga turystów.
Krajobrazowo gmina należy do najbardziej urozmaiconych terenów Ziemi Lubuskiej. Charakterystyczne są wzgórza morenowe dochodzące do 227 m n. p. m. (Góra Bukowiec) i poprzecinane licznymi rzekami oraz urozmaicone jeziorami, stąd nazwa „Sulęcińska Szwajcaria”.
Autorem wszystkich zdjęć jest Stefan Wiernowolski.
Piękne widoki, pomniki przyrody, czyste powietrze, zabytki architektury... . To wszystko odnajdziesz podczas wycieczek rowerowych po Gminie Sulęcin | |
ZAPOZNAJ SIĘ Z MIEJSKIM KALNEDARZEM IMPREZ NA 2014 ROK tutaj.
WAKACJE 2014 W GMINIE zobacz.