Miasto Sulęcin położone jest w północno-zachodniej części województwa lubuskiego w strefie doliny rzeki Postomii. Miasto to rozwinęło się ze starej osady słowiańskiej leżącej przy szlaku handlowym wiodącym z Poznania do Lubusza. Najstarszy zachowany dokument dotyczący Sulęcina pochodzi z 1241 roku. W innym z 1244 roku Sulęcin jest już nazywany miastem.
Do tradycyjnych zajęć mieszkańców Sulęcina należało rolnictwo, rzemiosło, browarnictwo i sukiennictwo.
Okoliczne wysokie wzgórza, czyste powietrze, dzika zwierzyna, grzyby, jagody w sosnowych, bukowych i mieszanych lasach, malownicze i bogate w ryby jeziora Pojezierza Lubuskiego tworzą przepiękne miejsce dla turystów. Atrakcyjne
Zdj. Plac Czarneckiego w Sulęcinie |
przyrodniczo okolice Sulęcina zwane „Sulęcińską Szwajcarią” tworzą dogodne warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, jak i wodnej. Wokół Sulęcina oraz sąsiednich miejscowości wytyczono liczne drogi i szlaki rowerowe, których łączna długość wynosi ok. 360 km.
Do najpiękniejszych zakątków Ziemi Sulęcińskiej zaliczyć można Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko” oraz okolice jeziora Buszno i Buszenko, leżące na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Na jednym ze szlaków rowerowych przebiegających przez Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko” wybudowano pomost widokowy tzw. „domek na wodzie” stanowiący doskonałe miejsce do obserwacji otaczającej przyrody. Niezwykła jest też trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku, na której spotykamy pomniki przyrody: Gołębi i Koźli Kamień, a dalej imponujący wiadukt kolejowy przy Żabim Oczku, malowniczą Dolinę Czerwonego Potoku oraz urwiska Wąwozu Żubrowskiego. Na terenie Parku Krajobrazowego znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska – chroniąca najcenniejsze fragmenty lasów bukowych; rezerwat nad jeziorem Trześniowskim – chroniący piękny krajobraz na krawędzi rynny polodowcowej oraz Pawski Ług – chroniący mozaikę środowisk leśnych i torfowiskowych gdzie schronienie znajduje wiele gatunków rzadkich i chronionych zwierząt tj.: bielik, bocian czarny, gągoł, puchacz, wydra i żuraw.
Przez gminę Sulęcin, nazywaną Rowerową Stolicą Ziemi Lubuskiej przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R-1, międzynarodowy szlak pieszy E-11 oraz szlak św. Jakuba. Na sieć szlaków rowerowych składają się trzy duże pętle (Lubniewicka, Łagowska i Słońska – wszystkie po około 90 km) oraz trzy małe pętle (trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku – 19 km, trasa Doliny Postomii - 20 km i trasa Ostrowska – 14 km). Duże pętle to trasy dla zaawansowanych cyklistów. Pętla lubniewicka wiedzie szlakiem wszystkich jezior lubniewickich; niezwykle urozmaicona pętla łagowska pozwoli poznać jezioro Buszno i wzniesienie Bukowiec (227 m n.p.m.), rezerwat leśny Buczynę Łagowską, wieś Wielowieś (użytek ekologiczny „Jeziorna”), Łagów i rezerwat torfowiskowy Pawski Ług; pętla słońska – przez Krzeszyce wałem przeciwpowodziowym poprowadzi wzdłuż Warty do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Godne polecenia są również szlaki tematyczne: Joannitów, Napoleoński oraz Dzikich Gęsi, przygotowane z myślą o wytrawnych turystach, którzy obok wypoczynku poszukują większych wrażeń. Na potrzeby osób uprawiających nordic walking, w okolicach Sulęcina wytyczono i oznakowano pięć specjalistycznych tras o łącznej długości 44 km. Trasy noszą bardzo „smaczne” nazwy: Szarlotka, Jagodzianka, Napoleonka, Wuzetka i Karpatka. Przebieg szlaków rowerowych, pieszych i nordic walking przedstawiają liczne opracowania tj. mapy i przewodniki turystyczne.
Zdj. Kościół św. Mikołaja z XIV w. |
Oprócz pięknej i nieskażonej przyrody, wspaniale przygotowanych tras rowerowych, pieszych i Nordic Walking, Gmina Sulęcin przyciąga również zabytkami architektonicznymi. Do najpiękniejszych zabytków Sulęcina zaliczyć można: gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w., fragmenty murów obronnych z XIV w. i kamienice w okolicach rynku z XVIII i XIX w., neogotycki kościół św. Henryka z XIX w., oraz kościoły w Żubrowie, Miechowie, Tursku i innych miejscowościach gminy.
W historii Sulęcina i jego okolic mocno zapisali się Joannici i Templariusze, którzy pozostawili po sobie gotycki kościółek z XV w. w Ostrowie oraz Dom Joannitów z XVIII w. Pierwsza wzmianka o Johanniter-Ordenshaus (Dom Zakonny) pochodzi z 1563 r. Budynek odrestaurowano dzięki wysiłkom władz Sulęcina i znacznemu wsparciu Unii Europejskiej. W zabytkowym Domu Joannitów powołano Centrum Współpracy Polsko – Niemieckiej, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne, koncerty, wystawy, konferencje oraz prelekcje.
Zdj. Dom Joannitów - część dobudowana |
Z myślą o licznie odwiedzających gminę turystach corocznie w Sulęcinie organizowane są duże imprezy o zasięgu międzynarodowym. Od siedemnastu lat w Sulęcinie organizowany jest Międzynarodowy Zjazd Cyklistów, mający na celu popularyzację turystyki rowerowej oraz integrację jej miłośników. Corocznie do Sulęcina zjeżdżają miłośnicy dwóch kółek z Polski oraz z Niemiec. Dla uczestników zjazdu organizatorzy przygotowują trasy o różnej długości i stopniu trudności, dlatego też biorą w nim udział cykliści w różnych kategoriach wiekowych. Głównej imprezie towarzyszy wiele dodatkowych atrakcji tj.: crossy, wyścigi rowerowe, turnieje z przeszkodami oraz pokazy cyrkowej akrobatyki rowerowej.
Od 2010 roku w Sulęcinie organizowane są Polsko - Niemieckie Warsztaty Nordic Walking, które również cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów. W warsztatach, które odbywają się jesienią, udział bierze ponad 200 uczestników. Dużą grupę stanowią mieszkańcy Sulęcina, ościennych miejscowości oraz turyści. Dla uczestników warsztatów organizatorzy przygotowują trening i pokaz instruktażowy, który pprowadzi trener i instruktorki posiadające certyfikat Polskiej Federacji Nordic Walking. Podczas imprezy organizowane są również rozmaite konkursy sprawnościowe, w których uczestnicy mogą zdobyć atrakcyjne nagrody.
Od 1994 roku w maju organizowane są Dni Sulęcina. Jest to coroczny kilkudniowy maraton kulturalno - rekreacyjny organizowany z okazji obchodów święta miasta i wszystkich jego mieszkańców. Skrupulatnie przygotowany program obchodów Dni Sulęcina wypełniony jest imprezami o najróżniejszym charakterze: koncerty gwiazd, występy kabaretów, turnieje i konkursy. Podczas Dni Sulęcina obiekty Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji odwiedzają tysiące widzów i uczestników imprez. Na zwycięzców konkursów i turniejów czekają puchary i atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów oraz licznych sponsorów. Imprezy, wesoła przy nich zabawa oraz liczne i bogate w asortymencie punkty handlowe tworzą piknikowy nastrój, niezwykle lubiany przez Sulęcinian i ich gości.
Ponadto corocznie w Sulęcinie, w Niedzielę Palmową organizowana jest impreza o charakterze kulturalno – handlowym pn. Polsko – Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci. Ideą Jarmarku jest inspirowanie mieszkańców Gminy Sulęcin do podtrzymywania tradycji wielkanocnych oraz promowanie rękodzieła ludowego. Impreza ma na celu zaspokojenie oczekiwań i gustów nie tylko mieszkańców Sulęcina i okolic, ale również licznie przybywających na uroczystość gości z zagranicznych miast partnerskich. Skrupulatnie przygotowany program Jarmarku wypełniony jest atrakcjami o najróżniejszym charakterze: występy przedszkolaków, koncerty zespołów folklorystycznych, festyn rękodzieła, ozdób świątecznych i lokalnych produktów (serwetki, koszyki wiklinowe, ozdoby świąteczne, kartki wielkanocne, bazie, bukszpan, miód itp.). Ponadto organizowane są ciekawe konkursy tematyczne: na najdłuższą i najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, na najpiękniej udekorowany mazurek wielkanocny oraz konkurs na najładniejszy stroik wielkanocny (adresowany do szkół i przedszkoli oraz osób indywidualnych). Na zwycięzców konkursów czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatorów. Impreza i wesoła przy niej zabawa oraz liczne bogate w asortyment kramy tworzą świąteczny nastrój.
Miejsca noclegowe w mieście i na terenie gminy oferują ośrodki wypoczynkowe i agroturystyczne oraz hotele i schroniska młodzieżowe. Szeroką ofertę dla turystów posiada Ośrodek „KORMORAN” położony na granicy miasta Sulęcin w sąsiedztwie stawów i lasów. Dysponuje on ponad 100 miejscami noclegowymi w sezonie letnim i 70 miejscami w okresie zimowym. Ponadto w swojej ofercie posiada: restaurację, basen kryty, saunę, jacuzzi, gabinet kosmetyczny, gabinet masażu, salon gier, trzy łowiska dla wędkarzy, wypożyczalnię sprzętu wędkarskiego, plac zabaw dla dzieci, kąpielisko oraz wiele innych atrakcji.
Ciekawym miejscem jest również Ośrodek Campingowy „Marina” w Ostrowie. Położony jest nad malowniczym jeziorem Ostrowskim w sąsiedztwie pól i lasów. Ośrodek oprócz bazy noclegowej posiada własny bar, plac zabaw, boisko do siatkówki, możliwość połowu ryb, miejsce do kąpieli w jeziorze, wypożyczalnię rowerów oraz możliwość całodziennego wyżywienia. Oferta ośrodków wypoczynkowych położonych na terenie Gminy Sulęcin jest bardzo szeroka i każdy z nich posiada własne propozycje wypoczynku, takie jak: jazda konno lub bryczką, wędkowanie, rejs łodzią lub kajakiem.
Zapraszamy na wypoczynek do Sulęcina.
Atrakcje turystyczne:
- „Buczyna Łagowska”,
- „Pawski Ług”,
- Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”,
- Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy,
- ścieżki rowerowe o łącznej długości ponad 360 km.
Zabytki:
- gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w.,
- fragmenty murów obronnych z XIV w.,
- neogotycki kościół parafialny św. Henryka z XIX w.,
- kamienice w okolicy rynku z XVIII i XIX w.,
- gotycki kościółek z XV w. w Ostrowie.
- Dom Joannitów z XVIII w.
Autorem wszystkich zdjęć jest Stefan Wiernowolski.