Położona na historycznym terenie Łużyc w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego gmina Jasień zajmuje powierzchnię 127 km2, którą zasiedla około 7,6 tys. mieszkańców. Przez jej teren przepływa rzeka Lubsza, będąca dopływem Nysy Łużyckiej oraz kanały i rzeczki (Makówka, Ług, Widunia, Szyszyna, Korzenna, Wicina B) uchodzące do Lubszy.
Przejściowy klimat z wpływami klimatu oceanicznego powoduje, że wiosna i lato są wczesne, a zimy krótkie z łagodnymi temperaturami.
Największe w powiecie zalesienie sprawia, że gmina jest atrakcyjnym terenem dla grzybiarzy i obserwatorów dzikiej przyrody. Do odwiedzenia tych stron zachęcają wędkarzy łowiska ryb, w tym łowisko w Jasieniu zarybiane przez Polski Związek Wędkarski. Amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek znajdą dla siebie interesujące trasy, a miłośnicy historii i dawnej architektury powinni zwrócić uwagę na szereg zabytków świadczących o dawej świetności regionu.
Przez teren gminy przebiegają trzy szlaki turystyczne:
W gminie warto zobaczyć przede wszystkim: wieś Budziechów z kościołem, który jest wymieniany w źródłach już w 1346 r.; wieś Jabłonice - dawną wieś rycerską; wieś Wicinę - wieś o średniowiecznym rodowodzie z m.in. pięknym kościołem neogotyckim oraz wiele innych ciekawych miejscowości i zabytków.
fot. Kociół w Budziechowie | fot. Kościół w Wicinie |
Jasień od wielu lat współpracuje z niemieckim miastem Döbern i jest członkiem Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Źródła informacji:
http://www.jasien.com.pl/?id=135&lng=pl