Linie

Opis

Linie to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i kontakt z naturą, wędkarzy
i grzybiarzy. Głównym bodźcem przyciągającym turystów jest jezioro, ze wszystkich stron otoczone pięknymi lasami, bogatymi w duże ilości zwierzyny łownej, grzybów
i innego runa leśnego. Dla miłośników turystyki rowerowej frajdą będzie dotrzeć nad jezioro ścieżką rowerową.

 
Jezioro Linie jest pochodzenia glacjalnego. Powstało na obszarze moreny dennej i należy do bardzo malowniczo położonych zbiorników wodnych. W okresie przedwojennym wykopano rów, łączący ten akwen z Jeziorem Wojnowskim – Wschodnim, co spowodowało obniżenie lustra wody o niespełna metr i zmniejszenie jego powierzchni prawie o połowę. Dalsze konsekwencje wykonania przekopu to powstanie na północno – zachodnim krańcu podmokłych, bagiennych terenów porośniętych przez zarośla wierzbowe i olchy. W zależności od stanu wody w jeziorze, odpływa ona w 3 różnych kierunkach. Jest to zjawisko bifurkacji.
W strefie brzegowej tego akwenu wyróżnić można część płaską (870 m), klifową (450 m) i bagienną (550 m). W południowej części misy jeziora, na stromo opadającym w kierunku jeziora brzegu, rośnie przepiękna buczyna, dodająca zbiornikowi, jesienną porą, szczególnego uroku.
Jest to jezioro typu leszczowego, natomiast północno-zachodni kraniec akwenu zbliżony jest do typu linowo – szczupakowego. Przez wędkarzy zbiornik ceniony jest przede wszystkim z powodu bardzo dużych okazów węgorzy i kilkunastokilogramowych karpi i amurów. Do największych okazów ryb, schwytanych na tym łowisku należą ponadto: 7 – 10 kg szczupaki, 6 kg sandacz, 3 kg leszcze i karasie o wadze ponad 1 kg. Do dużych rozmiarów dorasta również płoć i lin. W Jeziorze Linie występuje również sum, jednak największe okazy (40–50 kg) łowi się na sąsiednim zbiorniku – Jezioro Liny Małe. Zbiornik jest rokrocznie intensywnie zarybiany. W latach 1993-97 wpuszczono tu 2411 kg ryb, w tym głównie kroczka karpia (935 kg). Poza tym akwen zarybiono kroczkiem karasia (230 kg), lina (205 kg) i amura (180 kg) oraz tołpygą (60 kg), narybki szczupaka (65 kg), płocią (30 kg) i 1 kg narybku węgorza.

Dojazd do tego malowniczego miejsca jest prosty. Z Kargowej należy jechać na południe miejscowości Linie, drogą krajową nr 313, (w kierunku Babimostu). Opisywane jezioro położone jest po zachodniej stronie szosy, mniej więcej w połowie tego odcinka.