Wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Nowogród Bobrzański. Miejscowość jest malowniczo położona nad rzeką Bóbr.
Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 295.
Wieś po raz pierwszy wymieniana jest w źródłach w 1245 roku, gdy książę śląski, Bolesław Rogatka, podarował ją klasztorowi w Nowogrodzie Bobrzańskim. Pierwsze informacje dotyczące właścicieli pojawiają dopiero w XV wieku. W 1450 roku. Dobroszów Wielki należał do rodu von Steinborn. Około 1474 roku druga część miejscowości została własnością rodziny von Zwecke. Pod koniec XV wieku właścicielem dobroszowskich dóbr był Christoph von Unwürde, którego córka, Margaretha, wniosła wieś w posagu Heinrichowi von Gladiss z Gorzupi. Ich potomkowie związani byli z Dobroszowem Wielkim do 1752 roku. Należała do nich połowa wsi, zwana folwarkiem dolnym. Na początku XVI wieku, Melchior Heinrich von Gladiss powiększył dobra o folwark górny, wydzielony z drugiej połowy wsi, należącej wówczas do rodziny von Zaschau oraz o czynsze z Dobroszowa Małego. W 1752 roku Siegmund Heinrich von Gladiss sprzedał majątek braciom – Johannowi Carlowi, Augustowi Ferdinandowi i Johannowi Wilhelmowi von Bomsdorff. Nabyli oni oba folwarki, a rok później również ziemię należącą do rodziny von Zeschau. Tym samym stali się właścicielami całego Dobroszowa Wielkiego. Od roku 1802 do 1917 właściciele wsi zmieniali się 11 razy. W 1912 roku jako właściciel wymieniany jest budowniczy Schenck z Halensee, a w latach 1922-1937 dr Bierei z Calle.
W latach 1975-1998 wieś administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.
Zabytki
Dwór z XVIII wieku - budynek murowany z cegły, tynkowany, założony na planie prostokąta, z dostawioną wtórnie od zachodu przybudówką kryjącą klatkę schodową. Po II wojnie światowej majątek w Dobroszowie Wielkim był użytkowany przez PGR. Dwór zaadoptowano na mieszkania i biura. Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych i pełni funkcje mieszkalne.
Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dobrosz%C3%B3w_Wielki oraz http://www.lwkz.pl/monument/show/id/424