Powiat Zielonogórski

Statut: powiat ziemski
Powiat: Zielonogórski
Województwo: Lubuskie
-
-
-
promocja@powiat.zgora.pl
Opis

Powiat zielonogórski ma w Lubuskiem największą powierzchnię, liczy bowiem 1571 km2.  Jest położony w środkowo – wschodniej części województwa. Liczy ponad 88 tys. mieszkańców. Na powiat składa się 10 gmin: Babimost, Bojadła, Czerwieńsk, Kargowa, Nowogród Bobrzański, Sulechów, Świdnica, Trzebiechów, Zabór, Zielona Góra. Jego obszar jest wyraźnie podzielony na dwie części. Sprawczynią podziału jest Odra. W centrum powiatu znajduje się miasto Zielona Góra, jako wydzielony powiat grodzki, oddzielna jednostka administracyjna. 

Powiat zielonogórski stoi lasami. Zajmują one połowę jego powierzchni. Od lipca do października pełne są grzybiarzy i amatorów jagód. W marcu 2000 roku swoim zarządzeniem Wojewoda Lubuski powołał rezerwat przyrody ,,Radowice’’. Zajmuje on obszar około 55 ha i leży w gminach: Trzebiechów i Sulechów.  To łęg jesionowo – olszowy wraz z lasami dębowo – grabowymi, o bardzo urozmaiconej rzeźnie terenu. Można w nim spotkać tak rzadkie ptaki jak: siniaki, dzięcioły zielone, muchołówki małe, a także mało znane grzyby – szmaciaki gałęziaste, sromotniki bezwstydne i mądziaki psie.   

Największym zakładem w powiecie jest fabryka wełny mineralnej w Cigacicach. Od 1993 roku ta firma znajduje się w duńskich rękach, a dokładniej wchodzi w skład koncernu Rockwool Polska. Równie strategicznymi firmami są: SWEDWOOD – POLAND S.A., oddział IKEI wytwarzający meble, mający swoją siedzibę w Babimoście. ARCOBALENO, sp. zo.o. znajdująca się w Czerwieńsku, produkująca kilka milionów par butów rocznie. STELMET w Jeleniowie (gmina Zielona Góra), produkujący galanterię ogrodniczą z drewna, przede wszystkim dla odbiorców niemieckich. Poza tym na obszarze powiatu funkcjonują głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

ZOBACZ WYKAZ OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH W POWIECIE TUTAJ

Powiat zielonogórski może się poszczycić Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie, która ruszyła 1 lutego 1999 roku. Ponadto na obszarze powiatu znajduje się siedem specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych.

W Drzonowie znajduje się Lubuskie Muzeum Wojskowe, jedna z największych  tego typu placówek w Polsce, a w Świdnicy Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Od  1 stycznia 2000 roku oba te muzea  stały się jednostkami organizacyjnymi powiatu zielonogórskiego. Natomiast w Drzonkowie ma swoją siedzibę Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Z jego obiektów chętnie korzystają ci mieszkańcy powiatu, którzy lubią aktywnie wypoczywać. W 1981 r., właśnie w tym Ośrodku, odbyły się Mistrzostwa Świata w Pięcioboju Nowoczesnym Seniorów.

W Babimoście znajduje się lotnisko cywilne z drugim - co do wielkości -  systemem dróg startowych w Polsce. Mogą więc na nim lądować, a potem startować największe samoloty, jakie zna lotnictwo. Port  Lotniczy – Zielona Góra, bo taką nosi oficjalnie nazwę,  przyjmuje regularne rejsy pasażerskie na trasie Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra.  Zaś w Przylepie znajduje się lotnisko Aeroklubu Ziemi Lubuskiej.

W powiecie zielonogórskim –  to jedyne miejsce w Polsce –  można oglądać prace Henry’ego van de Velde, powstałe w latach 1903 - 1905. Ów Belg żyjący w na przełomie XIX i XX w. (1863 – 1957) uchodził za genialnego, uniwersalnego, europejskiego artystę i należał do najbardziej znaczących założycieli szkoły „art nouveau". Do secesji wniósł własną poetykę i charakterystyczną dla siebie linię, dzięki której był rozpoznawany. Henry van de Velde jest autorem wnętrz Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie. (DPS jest jednostką organizacyjną powiatu). Do dzisiaj zachowały się oryginalne wzory stolarki drzwiowej, klatki schodowej, przeszkleń, mebli, kominka, polichromii i innych elementów wyposażenia.

W Sulechowie, największym mieście powiatu, od 1994 roku  funkcjonuje Galeria ,,24’’ - Salon Sztuki, w którym można oglądać prace najwybitniejszych współczesnych, polskich i zagranicznych, artystów.

Latem 2000 roku rozpoczęła się współpraca Powiatu Zielonogórskiego z Powiatem Sprewa – Nysa w Brandenburgii (Republika Federalna Niemiec). Oficjalne ramy naszemu współdziałaniu nadała umowa o współpracy i partnerstwie pomiędzy powiatem zielonogórskim a powiatem Sprewa – Nysa, zgodna z normami prawa Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Została ona podpisana 1 października 2002 r. w Zielonej Górze. Zgodnie z treścią dotyczy takich dziedzin jak: oświata i kultura, gospodarka, rolnictwo i ochrona środowiska, służba zdrowia i opieka społeczna, współpraca rad powiatów i administracji samorządowej. Pięknym i bardzo widowiskowym jej elementem był niepowtarzalny koncert ,,Międzynarodowa Lawina Folkloru’’, który odbył się 16 maja 2003 r. w Zielonej Górze. Na scenie wystąpiło wówczas 16 zespołów folklorystycznych z Europy i Kanady. Artyści – amatorzy przyjechali do Polski dzięki naszym przyjaciołom z powiatu Sprewa – Nysa.

Gminy Powiatu Zielonogórskiego:

GALERIA POWIATU
Zachęcamy Państwa do oglądania wyjątkowych zdjęć panoramicznych zabytków Powiatu Zielonogórskiego więcej»

KALENDARZ IMPREZ
Kalendarz imprez w Powiecie Zielonogórskim w 2014 r. więcej»
ŚCIEŻKI ROWEROWE
Wykaz najciekawszych i najbardziej popularnych ścieżek rowerowych więcej»