Marwice

Opis


MARWICE
(Marwitz) - duża wieś położona obok drogi  nr 3, ok. 10 km na północny zachód od Gorzowa Wlkp. i 11 km na wchód od Lubiszyna. Sklepy. PKS.


ZABYTKI

We wsi późnoromański kościół z połowy XIII wieku, wybudowany wraz z otaczającym go murem z granitowych ciosów, wewnątrz na strychu gotycka polichromia z połowy XIV wieku przedstawiająca Ukrzyżowanie. Pierwotnie wnętrze kościoła nie posiadało stropu. W XVII i XVIII w. obiekt powiększył się o zachrystię i kaplicę.
Ponadto znajduje się tu zabytkowa szachulcowa kuźnia podcieniowa z początku XIX w. W podworskim parku krajobrazowym z połowy XIX w. grupa dorodnych dębów szypułkowych i platanów klonolistnych o obwodzie 340-390 cm każdy.

Przez Marwice przebiegają szlaki rowerowe Gorzów Wlkp. -
Kłodawa - Mironice - Santocko – Marwice o długości 17,3 km i Gorzów Wlkp. – Wieprzyce – Chróścik – Baczyna – Marwice – Wysoka – Lubiszyn o długości ok. 22 km.  

HISTORIA
Stara, średniowieczna osada założona na szlaku do Myśliborza w XIII w. Pierwsza wzmianka pochodzi 1289 r. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowiańskiego wyrazu "morawica" - łąka.

Źródła: www.lubiszyn.pl, Lubiszyńskie Wieści - gazetka gminna, http://kuria.zg.pl/kdzg/diecezja/gorzow/dgorztrojcy.html
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz