Gmina Bytnica

Statut: gmina Bytnica
Powiat: krośnieński
Województwo: Lubuskie
-
-
-
sekretariat@bytnica.pl
Opis

  
Gmina Bytnica znajduje się w strefie chronionego krajobrazu "Pojezierze Lubuskie" i zajmuje powierzchnię 209 km2, którą zamieszkuje prawie 2,8 tys. mieszkańców. Położona jest w części środkowej województwa lubuskiego, przy trasie Świebodzin - Krosno Odrzańskie.  

Podstawowym walorem gminy są wspaniałe tereny turystyczno-wypoczynkowe. 
Zalesienie powierzchni sięga 78%, a mnogość jezior, z których nie wszystkie są do końca zagospodarowane, nadaje tym obszarom pewną dozę dzikości. Uzupełnieniem atrakcyjności przyrodniczej jest interesująca fauna. Podczas wędrówek leśnymi szlakami napotkać można dziki, sarny, jelenie, nad wodami zamieszkują bobry,wydry, zimorodki i bąki, a w przestworzach króluje orzeł bielik. Oczom uważnego obserwatora nie powinny umknąć żurawie, czarny dzięcioł, łabędź niemy, cyraneczka, perkoz rdzawoszyi i bytujący w opuszczonych dziuplach gołąb siniak, czy też kaczka zwana gągołem. Większość z tych zwierząt zamieszkuje tereny Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego 2755 ha powierzchni zajętej w ponad 86% przez lasy. Podziw wzbudza ukształtowanie terenu Parku z dużymi nachyleniami zboczy rynny polodowcowej, jeziorami, stawami, 17 torfowiskami, "pstrągowej" rzeki Gryżyny i 94 źródłami zboczowymi. W północnej części rozciąga się 7,5 km ścieżka przyrodnicza z 10 stanowiskami tematycznymi i 17 poglądowymi tablicami.

Urokliwe miejsca rozciągają się również w oklicach rynn polodowcowych Pliszki i Bieli, a dębowe aleje w poszczególnych miejscowościach "namawiają" do dłuższych spacerów.
Również miłośnicy historii mogą natrafić na kilkanaście interesujących obiektów do zwiedzenia. Najciekawsze zabytki spotkać można w Bytnicy, Budachowie, Dobrosułowie i Grabinie.
Chętni do spędzenia dłuższego czasu na terenie gminy Bytnica powinni bez większych problemów znaleźć dla siebie odpowiednie miejsca do zakwaterowania. Rozwijająca się baza turystyczna oferuje wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, ośrodkach wczasowych i kwaterach myśliwskich.

Gryżyński Park Krajobrazowy
Gryżyński Park Krajobrazowy w 2,4% (65 ha) znajduje się na terenie Gminy Skąpe, zaś otulina zajmuje 18,4% (3751 ha). Park położony jest na terenie czterech gmin; Bytnica, Krosno Odrzańskie, Czerwieńsk oraz Skąpe....więcej