Gmina Pszczew jest położona w środkowo-wschodniej części województwa lubuskiego, w odległości 15 km na wschód od Międzyrzecza. Liczy 4230 mieszkańców - w tym w Pszczewie ponad 1800 osób. Każde z 12 sołectw gminy ma swój odrębny, niepowtarzalny charakter. Wsie leżące nad jeziorami, ukryte wśród borów sosnowych, rozciągające się na równinach czy ukryte w dolinach – wszystkie mają swoisty urok, a także bogatą i długą historię, podobnie jak „stolica” gminy – Pszczew.
Już w IX wieku istniała osada na półwyspie Katarzyna nad jeziorem Kochle, a w 1288 roku biskup poznański Jan Gerbicz polecił lokację miasta Pszczew. Biskupi poznańscy, doceniając walory tych okolic, zlokalizowali tutaj swoją letnią rezydencję i siedzibę archidiakonatu. Najtrudniejsze dla Pszczewa i okolicznych wsi były lata wojen polsko – szwedzkich w XVII wieku, które przyniosły epidemie dżumy, pożary i zniszczenia. W wyniku rozbiorów Rzeczypospolitej w XVIII wieku Pszczew zajęci Prusacy. W granicach Niemiec pozostał Pszczew do 1945 roku, ale przez cały okres zaborów umacniano polskość. Tu powstał pierwszy w Wielkopolsce Bank Ludowy, tu działał Związek Polaków w Niemczech. Pszczew z pięknym XVII-wiecznym kościołem, barokową plebanią i XVIII-wiecznym domem mieszczańskim – ozdobą pszczewskiego rynku zachował do dzisiaj atmosferę małego miasteczka.
Od Pszczewa do Silnej i Stoków, na łagodnych wzniesieniach sandru nowotomyskiego rozciągają się pola uprawne. W okolicach Pszczewa, Borowego Młyna, Policka i Rańska występują drobne pagórki - kemy, tworzące piękny, silnie pofałdowany krajobraz. Z dwudziestu jezior znajdujących się na terenie gminy większość tworzy ciąg jezior polodowcowych, a wraz z rzeką Obrą obniżenie - Rynnę Jezior Pszczewskich. Pozostałe to położone wśród pagórków, urokliwe śroódleśne jeziorka.
Niezwykle malownicze ukształtowanie terenu, lasy zajmujące prawie połowę powierzchni gminy, czyste wody, różnorodność flory i fauny stały się przyczyną objęcia większości obszaru gminy ochroną krajobrazową, a w przypadku okolic Jezior Gołyńskich ochroną rezerwatową. Utworzenie w 1986 roku Pszczewskiego Parku Krajobrazowego przyczyniło się do ochrony atrakcyjności tych terenów.
Panorama z widokiem na Stołuń
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć lotniczych gminy Pszczew w galerii Wypady w Lubuskie »tutaj
Co słychać w gminie?
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez na 2014 r. tutaj