Siercz

Opis

SIERCZ (Schierzig) - wieś sołecka położona przy drodze z Międzyrzecza do Trzciela, 10 km na północny-zachód od Trzciela i ok. 5 km na północny-wschód od Bukowca. PKS. Sklepy.
Miejscowość pięknie położona wśród lasów, obok przepływa rzeka Obra, między
Rańskiem a Janowem, przy drodze do Międzyrzecza kilka niewielkich zbiorników wodnych.


Droga przez Siercz. Zdjęcie: Staszek Pietkiewicz


HISTORIA
Miejscowość wzmiankowana od XVI wieku, gdy wielokrotnie zmieniała właścicieli. I tak np.: "Krzysztof Ostroróg, syn Wojciecha i Zborowskiej, z przeprowdzanych w Lwówku 18 VII 1570 r. (...) działów ojcowizny, wziął miasto Lwówek i połowę wsi z folwarkami: m. in. Siercz, Bukowiec i Łagowiec". Natomiast "Marcin Ostroróg, kasztelan kamieński, wieś Siercz w r. 1607 sprzedał wyderkafem za 2.000 złp Kasprowi Szlichtingowi". A w 1715 r. "Bogusław na Międzychodzie Unrug starosta obornicki, całe wsie dziedz. Siercz St. i Nowy(...) w powiecie poznańskim (sprzedał) Janowi-Erazmowi Zaydlicowi za 33. 000 t."

Źródło: http://teki.bkpan.poznan.pl

Dokument Konsystorza Generalnego w Poznaniu z 12 lipca 1762 r. zawiera informację, że "Stefan Szołdrski starosta łęczycki, dziedzic dóbr Trzciel i Kórnik nadaje olendrom wsi Siercz nowy przywilej na role wykarczowane". Olendrzy (zwani też Holendrami) zostali sprowadzeni  w XVIII w. w celu zagospodarowania zalewowych terenów nad Obrą. Posiadali umiejętność melioracji i reprezentowali wysoką kulturę rolną. Zachowywali wolność osobistą i posiadali własną religię i przekonania. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznościa i kunsztem jeśli chodzi o osuszanie bagien, zajmowali się uprawą roli, hodowlą zwierząt, sadownictwem i wikliniarstwemO osadnictwie olenderskim na tym terenie świadczą dawne nazwy sąsiedniego Sierczynka: Shierzig - Hauland (Sierskie Holendry).

Źródła: http://www.aap.poznan.pl/arch/bazy/inwentarzes.php,
http://holland.org.pl, http://pl.wikipedia.org,
Polska mapa z 1936 r., wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Warszawie.
 


W 1939 r. mieszkały w Sierczu 423 osoby, kilka nosiło polskie nazwiska np. Drabnitzki, Budsinzki.

Źródło:http://www.genealogienetz.de/reg/BRG/neumark/Meseritz/schier45.htm


Siercz. Zdjęcie: internauta.

Uwaga! Siercz zwycięzcą w konkursie! więcej »»

Relacja z przyznania Sierczanom pucharu, 03.07.2009r.! więcej›› ››