Trzebicz

Opis


Wieś położona nad Notecią, 6 km na południowy zachód od Drezdenka, przy drodze nr 158 z Drezdenka do Gorzowa Wielkopolskiego. Od południa Trzebicz otaczają lasy Puszczy Noteckiej. W pobliżu piękne jeziora m. in. Rąpino i Solecko, rezerwaty przyrody Lubiatowskie UroczyskaCzaplenice i Łabędziniec. PKS. Sklepy. Bar.

HISTORIA
 

Osada o rodowodzie słowiańskim, wzmiankowana już w 1234 roku jako część kasztelanii drezdeneckiej. Od 1260 roku pod panowaniem margrabiów brandenburskich. Później razem z Gościmiem stanowiła przedmiot sporów pomiędzy Polską a Brandenburgią oraz Zakonem Krzyżąckim. Od połowy XV wieku w granicach Nowej Marchii. Trzebicz był wielokrotnie niszczony przez pożary i odbudowywany. Obecna zabudowa pochodzi z połowy XIX wieku i ma charakter małomiasteczkowy. Mieszkańcy Trzebicza trudnili się rolnictwem, hodowlą zwierząt, połowem ryb i gospodarką leśną. We wsi istniał młyn, karczmy i kilka kościołów.

ZABYTKI
 

Kościół parafialny wybudowany został w stylu neogotyckim w 1879 roku. Poprzednio w tym samym miejscu stała świątynia szachulcowa, która spłonęła w 1762 r. Obecny kościół wymurowano z cegły na planie  prostokątnym z wyodrębnionym prezbiterium, zakrystią i wysoką wieżą. Budowla pokryta jest dachem dwuspadowym, a czterokondygnacyjna wieża posiada ceglany, ostrosłupowy hełm z gałką i krzyżem. Wyposażenie świątyni pochodzi sprzed 1945 r. Do najciekawszych budynków Trzebicza należy modernistyczna willa z lat 20 XX wieku, wybudowana przez właściciela tartaku Melera. Jest to budowla murowana, założona na planie ośmiobocznej gwiazdy. Budynek stanowi unikalny przykład architektury modernistycznej i nie posiada analogii na terenie całego rejonu. Willa zlokalizowana jest w zachodniej części miejscowości przy drodze do Gościmia.

Przez Trzebicz przebiega szlak rowerowy Skwierzyna - Lipki Wielkie - Goszczanowo - Gościm - Trzebicz - Drezdenko oraz niebieski szlak pieszy Strzelce Kraj. - Gardzko - Rokitno -  Modropole - Trzebicz - Lubiatów.

 

Źródła: www.drezdenko.pl, www.fsd.pl
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz i Internauci

Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Podziel się opinią