Kosobudz

Opis

 


Zachód słońca w sielankowym Kosobudzu
fot.: Jacek Konopnicki

 Wieś letniskowa położona wśród lasów sosnowych i bukowo-dębowych rosnących na malowniczych wzgórzach, niedaleko trasy A2 i linii kolejowej Świebodzin - Rzepin. W pobliżu występują dwa jeziora: Dziarg
i
Małe (Kosobudzkie). Oba akweny znajdują się w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Dziarg ma powierzchnię 11,6 ha, w jego wodach żyje wiele ryb (okonie, liny, dorodne płocie, karasie
i szczupaki), w środkowej części utworzono kąpielisko i pole namiotowe. Jezioro Małe o powierzchni 9,2 ha zasilają wody podziemne i również obfituje w kilkanaście gatunków ryb. Największe złowione karpie miały do 10 kg wagi. Lasy i jeziora, czyli grzyby i ryby! W okolicy wsi spotkać można osobliwości fauny: dzięcioła czarnego, a od niedawna, także bobry.


Wspaniałe okolice na długie spacery
fot.: Jacek Konopnicki

Początki Kosobudza sięgają XIII stulecia i prawdopodobnie wiążą się z osadnictwem niemieckim, o czym świadczy pierwotna nazwa "Konradsdorf". Pierwszym zachowanym dokumentem (1503) jest nadanie w lenno osady "Cunersdorf", z okolicznymi dobrami i płynącymi z tego dochodami, Mateuszowi von Loben z Drzeniowa przez margrabiego Joachima I. W następnych stuleciach ze wsią związane były bezpośrednio lub pośrednio słynne rody, takie jak: von Schlichtingowie, von Schmettau, von Konarsky (Konarski), Von Rothenburg, czy von Hohenzollern.


Żywy skansen
fot.: Jacek Konopnicki

Warto zobaczyć:
-Kościół p.w. M.B. Częstochowskiej, neogotycki, wzniesiony w roku 1879, od strony wschodniej wieża kwadratowa, a od zachodu apsyda. Zbudowany został w miejscu pierwotnej budowli, która musiała mieć konstrukcję drewnianą. Wzmiankowany już w 1496 roku.
-Dom z końca XVIII stulecia, drewniany o konstrukcji zrębowo-węgłowej.

Źródło informacji:
S. Kowalski, Zabytki województwa zielonogórskiego, LTN, Zielona Góra 1987.
www.kosobudz.x4ce.com
www.lagow.pl/zabytki.php