Jezioro Kosobudzkie

Opis

Jezioro Kosobudzkie (niem. Glocken See, in. nazwy: Małe, Kosobudz Mały) - jezioro w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów w miejscowości Kosobudz. Powierzchnia jeziora to 9,2 ha. Użytkowane przez Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze. Leży ono na południowy wschód od Kosobudza.

Jezioro to położone jest w otulinie Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Jest ono niewielkim, bezodpływowym oczkiem wodnym. Prawdopodobnie zasilane jest wodami podziemnymi. Od zachodniej strony akwen graniczy z polami i łąkami wsi Kosobudz. Pozostała część (ok. 60% całkowitej linii brzegowej) otoczona jest lasem sosnowym, na pobrzeżu którego rosną olchy
i brzozy. Około 65% linii brzegowej porośnięte jest przez pas trzciny pospolitej.
W płytszych częściach jeziora pojawia się również rdestnica pływająca, rdest ziemnowodny oraz grążel żółty.

Jezioro Kosobudzkie należy do małych i niezbyt głębokich jezior eutroficznych, zaliczanych do typu sandaczowego. Żyje w nim kilkanaście gatunków ryb m. in.: sandacze, leszcze, krąpie, okonie, płocie, wzdręgi, węgorze, ukleje oraz karpie, jednakże najliczniejszą populację tworzy płoć. Do największych okazów schwytanych na tym łowisku zalicza się duże karpie (do 10 kg).

W latach 1993, 1995 i 1997 wpuszczono do tego niewielkiego jeziora łącznie aż 1595 kg ryb, w tym: leszcza (342 kg tarlaków), płoć (300 kg narybku i tarlaków), amura (300 kg kroczka), karpia (268 kg kroczka), lina (130 kg kroczka), szczupaka (105 kg narybku i tarlaków) oraz 150 kg innych gatunków ryb. Nad brzegami zbiornika znajduje się kilkanaście pomostów wychodzących przed pas oczeretów.

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Kosobudzkie

Zdjęcie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jezioro_Kosobudzkie_0003.JPG&filetimestamp=20080503130751, opublikowane na licencji GNU 1.2.