Smolno Wielkie

Opis

Wieś położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Kargowa.
 
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.
 
Historia wsi
 
Wieś Smolno Wielkie (wcześniejsze nazwy: Schmoellen, Gross Schmoellen, Smólno) leży nad
rzeką Obrzycą, dopływem Odry. W pobliżu miejscowości znajduje się jezioro Wojnowskie (w odległości 3 km na północ).
 
Sama wieś liczy około 700 lat. Pierwsze stulecia istnienia wsi nie są bliżej opisane. Pierwsze znane zapiski pochodzą z roku 1458, kiedy to niejaki Hans Sucko wspomina o posiadłości Schmoellen, przejętej przez rodzinę von Schenckendorff. Rodzina ta była właścicielem miejscowych dóbr aż do roku 1817, kiedy to po kampanii napoleońskiej zmuszona została do opuszczenia swego majątku.

Rodzina von Schenckendorff pozostawiła po sobie murowany pałac w stylu anglikańskim (spalony i zniszczony w lutym 1945 roku), a także kościół neogotycki
z XVIII wieku (początkowo ewangelicki, po przybyciu osadników ze wschodu - katolicki).
 
Wieś Smolno Wielkie przed wojną szczyciła się bardzo dobrą organizacją. Znajdowało się tu wiele zakładów usługowych, jak np.: piekarnia, kuźnia, dwie masarnie, młyn (mieszczący się w przysiółku Smolno Małe), co najmniej dwa sklepy spożywczo-przemysłowe, restauracja (właściciel: Waldimar Schulz), gospoda (właściciel: Nagel).

We wsi znajdowały się również stacja kolejowa (otwarta w 1907 roku), sala ludowa i szkoła (dziś nieistniejąca).

Ostatnim właścicielem miejscowego folwarku był von Einem.

Na miejscowym cmentarzu można zobaczyć jeszcze nieliczne groby dawnych mieszkańców tej wsi. Obok kościoła usytuowana jest zabytkowa krypta - dawny grobowiec rodzinny von Schenckendorffów.
 
W miejscowym kościele znajduje się płyta dziękczynna z 1680 roku, ufundowana przez Christopha von Schenckendorffa, głównego fundatora miejscowego kościoła ewangelickiego.

Należy wspomnieć, że w miejscu murowanego kościoła, znajdował się kościół drewniany i to on został zapewne zbudowany przez rodzinę Schenckendorff.

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Smolno_Wielkie