Janczewo

Opis

 

JANCZEWO (Jahnsfelde) - wieś na Wysoczyźnie Gorzowskiej, położona przy drodze z Gorzowa do Santoka. Przystanek PKS. Sklepy. Restauracja. Bar. Gospodarstwo agroturystyczne.

We wsi kościół szachulcowy z lat 1733—1735, jednonawowy na rzucie prostokąta z kwadratową wieżą od zachodu. Wyposażenie barokowe z ok. poł. XVIII w. Na wieży kościelnej dzwon z 1736 r. Wnętrze nakryte jest stropem belkowym z emporą muzyczną i lożą kolatorską. Na terenie wsi znajdował się wybudowany na początku XVIII wieku zespół folwarczno – pałacowy, w skład którego wchodził: pałac z parkiem i stawem, ogrody, sady oraz folwark. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie pozostałości parku oraz spichlerz, który powstał ok. połowy XIX w., pierwotnie w konstrukcji ryglowej. W 1906 podjęto decyzję o jego przebudowie, wyburzono ryglowe ściany zewnętrzne zastępując je murowanymi z cegły. Obiekt zachował się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego.  Łączna powierzchnia zadrzewionych terenów obejmuje 9,51 ha. We wsi platan klonolistny o obw. 390 cm, wys. 23 m, w wieku ok. 400 lat — pomnik przyrody.

HISTORIA:
Wieś o metryce średniowiecznej, wzmiankowana w 1337 r. Począwszy od XIV w. wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1449 roku były tu dwa majątki rycerskie: von Strauss i von Rülke. W czasie wojny 30-letniej (XVII w.) została doszczętnie spustoszona. Od XVII wieku wieś była w posiadaniu rodziny von Schöningow. W 1735 roku wielki pożar zniszczył zabudowania wiejskie i kościół. W 1844 przeszła we władanie rodu von Schulenburg. W 1939 r. mieszkało tu 750 osób.

Przez Janczewo przebiega żółty szlak pieszy (Gorzów Wlkp. - Czechów - Janczewo - Gralewo - Santok o długości 17,6 km).

Żródło: www.santok.pl

Opracował Staszek Pietkiewicz
Zdjęcia Robert Kaczanowski i Staszek Pietkiewicz