Policko

Opis

 

POLICKO (Policzko, Politzig Rtg., Poltzig) wieś położona na lewym brzegu Obry przy drodze z Międzyrzecza do Międzychodu, 8 km na wschód od Międzyrzecza. Sklepy, PKS.
We wsi zachował się obszerny zespół zabudowań folwarcznych, między innymi spichlerz z 1844 roku oraz gorzelnia i młyn z przełomu XIX i XX wieku, murowane z cegły.  Nie istnieje już niestety dwór z około połowy XIX wieku. Otoczenie dworu stanowił krajobrazowy park o powierzchni 5,2 ha, założony również w połowie XIX wieku. Spichlerz jest budynkiem szachulcowym, prostokątnym, parterowym. Nakrywa go wysoki łamany dach z wystawką ponad wejściem. Zabudowania z przełomu XIX i XX wieku posiadają charakterystyczne elewacje licowane żółtą cegłą.

Źródło: http://www.informix.gower.pl

HISTORIA

Miejscowość o średniowiecznej metryce, wzmiankowana już w 1278 roku. Włodka, wdowa po Janie Polickim miała posag w postaci udziału we wsi Policko w 1479 r. Baltazar Brudzewski syn Jana, dziedzic Brudzewka w 1631 r. kupił od Jana Zdzarowskiego za 30.000 zł. Policko i Janowo. W XVII wieku wieś należała do rodziny Dziembowskich i Kalckreuthów. W zborze w Policku znajdował się zaginiony dziś portret trumienny Jerzego Adama Kalckreutha (zmarł w 1711 roku ) i jego żony Anny Heleny Seher-Thoss (zmarła w 1733 roku). W 1884 roku majątek liczący 982,22 ha, wraz z folwarkiem Janowo należał do J. H. Rodatza.

Więcej: http://teki.bkpan.poznan.pl/index_monografie.html

Przyroda i turystyka

Policko leży na krawędzi Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Na wschód od wsi rozciągają się należące do najciekawszych w kraju pagórki kemowe o wysokości 25 m, porośnięte lasem. W odległości 3 km na południe od wsi wznosi się Oz Radański o długości 4 km i wysokości do 87 m n.p.m. i 34 wysokości względnej. W okolicznych lasach liczne pomniki przyrody.

Miejscowość leży na szlaku rowerowym: Zarzyń – Kęszyca Leśna - Międzyrzecz – Głębokie – Kuligowo – PolickoJanowoSkoki – Nietoperek – Kęszyca – Gorzyca – Głębokie – Międzyrzecz.

Obrą wiedzie znany szlak kajakowy.

Informacje na podstawie opracowania Krzysztofa Jodłowskiego i Doroty Matyaszczyk
(Wielkopolski Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Poznaniu)
i strony
http://www.informix.gower.pl oraz Informatora Turystyczno-Krajoznawczego
Województwa Gorzowskiego B. Kucharskiego
Zdjęcia w galerii Staszek Pietkiewicz