Czarnów

Opis

Czarnów (niem. Tschernow, od 1937 Schernow) – wieś położona
w województwie lubuskim, w
powiecie słubickim, w gminie Górzyca.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

 
Położenie 
Duża wieś położona na skraju pradoliny
Warty, ok. 8 km na północny wschód od Górzycy i 1 km na południe od drogi 22 Kostrzyn nad Odrą – Skwierzyna. Przy tej drodze znajduje się kolejowy przystanek osobowy "Czarnów" na rozbieranej linii Chyrzyno - Gorzów Wielkopolski Zieleniec.

Ludność 
Mieszkają tu rodziny, które po II Wojnie Światowej zostały przesiedlone z terenów byłych Kresów Wschodnich, głównie z Ukrainy (dawne woj. Tarnopolskie).

Historia 
Wieś wzmiankowana w 1354 jako dobro rycerskie, od 1401 r. w posiadaniu biskupstwa lubuskiego. Kościół powstał tu już w średniowieczu, przebudowany
w XVI w. spłonął w 1824 r. Świątynię odbudowano w latach 1826-1827 zachowując ocalałą, dolną część wieży z XV w. W 1927 r. kościół otrzymał cebulasty hełm.

Fort Czarnów - (1887-1890) wielkość 10,34 ha. Jeden z czterech fortów twierdzy Kostrzyn (pozostałe forty Gorgoszcz (Gorgast), Sarbinowo i Żabice). Z założenia, forty miały chronić twierdzy głównej, jednak rozwój techniki militarnej nastąpił tak szybko, że straciły one swój strategiczny cel, zanim ostateczne oddano je do użytku. Do I Wojny Światowej oświetlane były lampami naftowymi, a komunikację ze światem przewidywano za pomocą gołębi pocztowych. Forty zbudowano z cegły, posiadały także wały ziemne dla artylerii i dolne dla piechoty.

Zabytki 
Kościół XV-wieczny
Fort z lat 1882-1885

 

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarn%C3%B3w_(wojew%C3%B3dztwo_lubuskie)