Wędrzyn – (niem. Wandern), osiedle wojskowe położone w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Posiada około 3000 mieszkańców.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Miejscowość ta w latach powojennych oznaczana była na mapach jako Modlęcin lub nie była w ogóle zaznaczana. Niedaleko znajduje się jezioro Postomsko, z którego wypływa rzeka Postomia. W okolicy znajduje się duży poligon wojskowy, gdzie ćwiczą jednostki NATO.
W okresie przedwojennym miejscowość nosiła nazwę Wandern. Etymologia Wandern (z j.niem. wędrować, wędrownik) pochodzi prawdopodobnie z XVI w., kiedy na obecnych terenach Wędrzyna okresowo stacjonowały jednostki wojskowe Prus. Jako, że tereny te były zamieszkane tylko przez kilka miesięcy w roku (lub nawet co kilkanaście lat) miejsce to otrzymało potoczną nazwę wędrowca.
W gazetach "Fakt" oraz "Dziennik" 20 listopada 2007 roku ukazały się artykuły o tym, że wcześniej mieściła się tu baza wojsk sowieckich i w silosach tej bazy znajdowały się głowice nuklearne.
Historia
Po raz pierwszy wieś wymieniona została 21 lutego 1322 roku, kiedy książę głogowski Henryk II nadał joannitom Sulęcin wraz z sześcioma wsiami, w tym Wanderin. Wieś położona była na średniowiecznym szlaku handlowym z Frankfurtu przez Międzyrzecz do Poznania. W latach 1890 - 92 3,5 km na północny wschód od Wędrzyna zbudowano stację kolejową. W latach trzydziestych na południe od wsi wybudowano poligon wojskowy Truppenübungsplatz Wandern. Jego powierzchnia wynosiła 10.335,14 hektarów, z czego 863 hektary zajmowały lasy. W latach 70. wybudowano tu unikalny poligon zurbanizowany, przeznaczony do szkoleń z zakresu walki w miastach.
Sport
WKS Wędrzyn - Wojskowy Klub Sportowy Wędrzyn, piłka nożna (Sezon 2009/10 - Klasa A).
Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99drzyn