Rudna
Wieś Rudna (niegdyś Rauden) położona jest w gminie Krzeszyce należącej do powiatu sulęcińskiego. Wieś leży przy drodze powiatowej Sulęcin - Kołczyn, stanowiącej jednocześnie dogodne połączenie Sulęcina z Gorzowem Wielkopolskim. Szkoła podstawowa znajduje się w Kołczynie, natomiast najbliższe gimnazja są w Krzeszycach i w Sulęcinie. Pierwotny układ przestrzenny Rudnej jest nieczytelny (pewne cechy wskazują, że była to wieś zaułkowa); obecnie osada ma formę ulicowo-placową.
Zabudowa wsi zwarta, rozmieszczona po obu stronach drogi, wokół niewielkiego placu przykościelnego oraz wokół jeziora Rudna. Aktualnie wieś dzięki bogatym walorom turystyczno-rekreacyjnym ma charakter letniskowy. Przed II wojną światową wieś była berlińskim letniskiem, a to za sprawą promocji walorów Rudnej przez właściciela miejscowego majątku, który na stałe mieszkał w Berlinie. Tutaj też znajdował się ośrodek wypoczynkowy dla dzieci z Sulechowskiego Sierocińca, dla których urządzono kąpielisko nad jeziorem.
Rudna zlokalizowana jest niemal w samym sercu Borów Postomskich, nad niewielkim, jednak bardzo malowniczym jeziorkiem o tej samej nazwie co miejscowość. Przez środek wsi wije się rzeczka Rudzianka, której źródła wypływają z Miechowskich Łąk oddalonych od Rudnej kilka kilometrów w kierunku południowym.
Rzeczka wpada do jeziora w jego południowo-wschodniej części by potem wypłynąć w północno-zachodnim krańcu i toczyć wartko swe wody ku Kanałowi Bema, a za jego pośrednictwem do Postomi. Ta malownicza, otoczona ze wszystkich stron lasami maleńka, bo licząca około 80 mieszkańców miejscowość z roku na rok coraz bardziej zachwyca swym niepowtarzalnym urokiem.
Coraz więcej tu domków letniskowych, a i tych zdecydowanych zamieszkać na stałe, uciekających od wielkomiejskiego zgiełku nie brakuje. Potencjał wsi to nie tylko piękne, urokliwe okolice, ale głównie aktywni mieszkańcy dbający o rozwój swojej małej ojczyzny. Turyści odwiedzający Rudną nie mogą narzekać na nudę. Można tutaj powędkować, pojeździć rowerem czy kładem, a dla mniej aktywnych pozostaje leżakowanie na plaży czy kąpiel w jeziorze.
We wsi znajduje się zabytkowy, szachulcowy kościół oraz 2 nieczynne, ewangelickie cmentarze. Dla szukających wrażeń polecamy wędrówkę szlakiem dawnych leśniczówek, które kryją nie jedną tajemnicę. Szczęśliwcy mogą liczyć na wieczorne spotkanie z uroczą płomykówką gniazdującą od lat w kościelnej wieży, a miłośnicy przyrody będą mogli przenieść się w czasie, a to za sprawą starego przedwojennego parku dworskiego, którego wiekowe drzewa były świadkami wielu ciekawych wydarzeń. Rudna znana jest
z przepięknych, zasobnych w grzyby lasów nie tylko w najbliższej okolicy, ale również
w centralnej Polsce czy na Śląsku.
Rudna to doskonałe miejsce wypadowe na spotkania z przyrodą. Blisko stąd do Parku Narodowego "Ujście Warty", Lubniewic - turystycznej perły województwa lubuskiego, Sulęcina - zwanego rowerową stolicą Ziemi Lubuskiej. Do wszystkich tych atrakcji turystycznych dotrzeć można dzięki sieci dobrze rozwiniętych ścieżek rowerowych
i pieszych o łącznej długości prawie 400 km.
Miłośnicy przyrody mogą także zwiedzić: Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, Buczyny Łagowsko - Sulęcińskie, Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy "Uroczysko Lubniewsko". Godne polecenia są również szlaki kajakowe.
Więcej informacji na stronie www.rudna.net.pl