Kosieczyn

Opis

 

KOSIECZYN (Kuschten) - duża wieś przy szosie Zbaszyń - Babimost, 2 km na południe od Zbąszynka. PKS. Sklepy.

Drewniany kościół ufundowali w 1406 roku właściciele wsi, Samsonowie z Nądni. Badania dendrochronologiczne przeprowadzone w latach 2006/2007 wykazały, że najprawdopodobnie powstał w 1389 roku. Jest drugim (po kościele pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim) co do starszeństwa drewnianym kościołem na ziemiach polskich. Wieże dostawiono w XVII lub XVIII wieku. Obok rosną lipy o obwodzie do 550 cm. W pobliżu znajduje się barokowy dwór, wzniesiony w końcu XVIII wieku przez spolszczoną rodzinę Lossowów. Obok znajduje się nowszy dwór neogotycki, a także park krajobrazowy (2,33 ha). Tutejszą zabytkową kuźnię z XIX wieku można obecnie oglądać w skansenie budownictwa ludowego w Ochli koło Zielonej Góry.
Stąd pochodził Marcin Rożek (1885-1944), wybitny rzeżbiarz, uczestnik powstania wielkopolskiego. W latach 1933-1944 mieszkał w Wolsztynie, gdzie znajduje się dziś jego muzeum. Uwięziony przez Niemców, za odmowę wykonania rzeźby Hitlera zesłany do Oświęcimia, gdzie zmarł.

HISTORIA:
Kosieczyn jest wsią o metryce średniowiecznej, zmiankowana jużw 1334 roku jako Kosiczyn i w 1396 r., kiedy to należała ona do Macieja Waty z Nądni. Po jego śmierci "Koszeczino" przeszło w ręce wdowy i synów, donatorów kościoła p. w. sw. Szymona i Judy  Tadeusza.
Przez większą część XVI w. Kosieczyn należał do rodziny Kosickich. Z 1574 r.
pochodzi informacja, że w drodze ugody Kosieczyn i Chlastawa podzielone zostały pomiędzy kilku właścicieli. W okresie nowożytnym wieś była w posiadaniu  m. in. rodzin Lucke, Prittwitzów, Lossowów, Schlichtyngów, Bronikowskich i Dziembowskich. Rodzina Lossowów (trudniąca się ponoć w XVII w. rozbojem) pod koniec XVIII w. zbudowała nieopodal kościoła dwór (drugi dwór, w stylu neogotyckim, wznieśli XIX i XX wieczni właściciele Kosieczyna - Zakrzewscy). W XIX w. Kosieczyn znalazł się w powiecie międzyrzeckim. Działała tu poczta; nie wiadomo natomiast czy była szkoła. W drugiej połowie XIX w. wieś liczyła 92 domy, zamieszkiwane przez 669 osób (480 ewangelików i 189 katolików). Majątek ziemski obejmował folwark Kosieczyn, Nowy Gościniec i folwark Bronikowo zamieszkiwane przez 213 osób (84 katolików i 129 ewangelików). W majątku (1251 ha) należącym do Wojciecha Zakrzewskiego (Adalberta von Zakrzewski) znajdowała się gorzelnia, browar, cegielnia i fabryka serów. W 1888 r. Kosieczyn  przynależał do parafii ewangelickiej w Chlastawie, parafia katolicka znajdowała się na miejscu. W 1910 r. właścicielem Kosieczyna był Kasimir von Zakrzewski. Majątek obejmował także folwark Zielęcin.

Żródła: www.zbaszynek.pl , www.zbaszyn.pl , http://pl.wikipedia.org/wiki/Kosieczyn 
Zdjęcia Staszek Pietkiewicz