Gorzyca

Opis


GORZYCA
(Ober Görzig,  Gorithsie) - wieś położona na lewym brzegu Obry, 6 km na północny zachód od Międzyrzecza. Sklep. PKS. Pole namiotowe.

Kościół szachulcowy w 1736 roku. Jest to świątynia jednonawowa, od wschodu zamknięta trójbocznie. Wieża z 1777 roku, nakryta została baniastym hełmem z latarnią. Obok kościoła drewniana dzwonnica z połowy XIX wieku. Barokowy pałac z XVIII w. wzniesiony dla Kalckreuthów, rozbudowany na początku XX w. Pałac wzniesiony został na rzucie prostokąta. Jest to budynek piętrowy, nakryty dachem mansardowym o sylwetce urozmaiconej lukarnami. Obok  park krajobrazowy z pocz. XIX w., łączący  się z lasem porastającym dolinę Obry (powierzchnia ok. 10 ha). W pobliżu pałacu znajduje się szachulcowa oficyna z XVII wieku oraz zabudowania folwarczne: spichlerz, stodoły, stajnie.

Gorzyca to stara średniowiczna osada, wzmiankowana w 1303 roku. Od XVII w. do 1945 r. w posiadaniu rodziny Kalckreuthów.

Obok Gorzycy ok. 2 km na wschód piękne i malownicze jeziora Długie i Kurskie, nieco dalej (5 km) na północ jezioro Chycińskie. Jeziora te mają połączenie wąską strugą Jeziorną z Obrą. Na przesmykach między jeziorami pozostałości bunkrów MRU. Obrą prowadzi znany szlak kajakowy. Przez Gorzycę przebiega ścieżka rowerowa Zarzyń – Kęszyca Leśna - Międzyrzecz – GłębokieKuligowoPolickoJanowoSkoki – Nietoperek – Kęszyca – Gorzyca – Głębokie – Międzyrzecz oraz znakowany na czerwono malowniczy szlak pieszy z Bledzewa przez Chycinę do Międzyrzecza.

Źródła: www.miedzyrzecz.biz, www.miedzyrzecz.pl, B. Kucharski "Informator Turystyczno-Krajoznawczy Wojewódzwa Gorzowskiego".
Zdjęcia Gorzycy i okolic: Tomasz Nowak -
http://www.qrrr.com.pl